Volvo FMX pro Dopravní podnik hl. m. Prahy

| |

Dopravní podnik hlavního města Prahy rozšířil svůj vozový park o vyprošťovací speciál na podvozku Volvo FMX 8×6 určený především k vyprošťování tramvají.

Společnost HCS Centrum ve spolupráci s Volvo Trucks předaly Dopravnímu podniku hlavního města Prahy vyprošťovací speciál s hydraulickým jeřábem PM 155 SP postavený na podvozku Volvo FMX 8×6. Kompletní nástavbu na vozidlo vyrobila společnost HCS Centrum, která je mimo jiné výhradním distributorem hydraulických jeřábů PM pro ČR a SR.

Podvozek Volvo

Základními podmínkami pro stavbu tohoto vozidla byl požadavek na zdvihový výkon jeřábu 10200 kg na dosahu 10,50 m a celkové rozměry vozidla. Kdy byla zejména limitní celková výška 3200 mm, a to včetně majákové rampy. Dále pak celková hmotnost vozidla nesměla překročit 32 tun. Podvozek Volvo FMX 8×6 byl zvolen zejména proto, že nejlépe splňoval požadavky zadavatele. Jako je nízká výška kabiny a rámu vozidla. Výkonný motor D13K460 Euro6, v kombinaci s automatizovanou převodovkou s rychloběhem I-Shift ATO2612F s plazivými převodovými stupni (plazivé rychlosti dvě vpřed a jedna pro zpětný chod) a silnou motorovou brzdou VEB+ o výkonu 375kW.

Podvozek má zadní nápravy na vzduchovém pérování ( součástí jsou vylepšené stabilizátory, které jsou otočeny nahoru a umístěny centrálně mezi nápravami a přenášejí silová působení silnice a přívěsu do nejpevnější části konstrukce za účelem zlepšení stability a zachování vysoké světlé výšky), součástí a nutností je i zesílený rám vozidla v celé délce, zatížení předních náprav 10+10 tun a zatížení zadní dvounápravy 26 tun, vozidlo disponuje funkcí ATC – Automatické řízení trakce – když to podmínky dovolí, systém automaticky odpojí/připojí přední nápravu při jízdě. Dále je vozidlo vybaveno dálkovým ovládáním REMOTE CONTROL a couvací kamerou WAECO.

Nástavba a jeřáb

Nástavba vozidla obsahuje hydraulický jeřáb PM 155 SP o zdvihovém výkonu více jak 100 tm, jeřáb plní normu ČSN EN 12999+A2. Pohon jeřábu je zajištěn variabilním hydraulickým čerpadlem. Ovládání jeřábu je prostřednictvím plně proporcionálního hydraulického rozvaděče DANFOSS a radiového ovladače Scanreco s plně grafickým displejem.

Tento komplet zajišťuje ovládání všech funkcí jeřábu včetně ovládání stabilizačních opěr. Veškeré funkce jeřábu, a to včetně regulace zdvihového výkonu jeřábu v závislosti na vysunutí stabilizačních opěr, poloze natočení jeřábu a úhlů výložníkových ramen, jsou řízeny vysoce sofistikovaným řídícím systémem německé firmy MOBA, který se mimo jiné nachází ve všech jeřábech PM.

Další vybavení

Vyprošťovací vozidlo je dále vybaveno vyprošťovacím navijákem o výkonu 20 tun s dálkovým ovládáním. Vyprošťovacími prostředky jako je hydraulicky rozkládané ráhno pro manipulaci s tramvajemi o nosnosti 18 tun a nakládacím hydraulicky vyvažovaným křížem pro manipulaci s osobními vozidly.

Nástavba je dále vybavena úložnými schránkami, tažnými tyčemi a tramvajovým „spřáhlem“. Vyprošťovací vozidlo je vybaveno speciální majákovou rampou a výstražnými světly, která pod čirým krytem ukrývají technologii možnost volby barvy (oranžová, modrá a červená).         

Předchozí

MAN Traction Event 2021

Představení Volvo XC40 Recharge

Další