Peugeot Expert poháněný vodíkovými palivovými články

| |

Značka Peugeot odhaluje elektrickou verzi modelu Peugeot Expert poháněnou vodíkovými palivovými články (hydrogen fuel cell). První vozy Peugeot e-Expert Hydrogen budou dodány klientům ve Francii a v Německu už na konci letošního roku. V Česká republice se zatím uvedení na trh neplánuje.

Nový Peugeot e-Expert Hydrogen doplňuje nabídku verzí se spalovacím a elektrickým motorem. Stává se nejnovějším symbolem strategie značky „Extended power of choice“, která dává každému zákazníkovi možnost vybrat si z široké nabídky pohonů ten, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám.

Elektrická verze s vodíkovými palivovými články je potvrzením rychlého rozšiřování elektrifikované nabídky řady Peugeot Expert. V roce 2020 byl na trh uveden elektromobil e-Expert oceněný titulem International Van of The Year (Mezinárodní dodávka roku) a stal se tak šestým vozem značky Peugeot, který toto prestižní ocenění od roku 1992 získal.

Peugeot e-Expert Hydrogen bude nejprve nabízen firemním zákazníkům (přímý prodej) ve Francii a Německu, první vozy budou dodány na konci roku 2021. Bude se vyrábět ve Valenciennes ve Francii, následná přestavba bude probíhat ve specializovaném centru Stellantis v německém Rüsselsheimu, které se věnuje vodíkové technologii.

Technologie vodíkových palivových článků kombinuje elektrický pohon se schopností doplnit vodík za 3 minuty s následným dojezdem více než 400 km podle WLTP. Je odpovědí na stále komplexnější potřeby firemních zákazníků a zaručuje také větší svobodu. Plnění vodíkem je rychlé a snadné, trvá pouhé tři minuty. Plnící hrdlo je umístěno na levém zadním blatníku. Vysokonapěťová baterie (10,5 kWh) se dobíjí prostřednictvím nabíjecí zásuvky na levém předním blatníku. Třífázová palubní nabíječka o výkonu 11 kW umožňuje následující doby nabíjení. Výkon je k dispozici od okamžiku nastartování vozu, což zajišťuje okamžitou reakci, bez vibrací, bez hluku, bez řazení rychlostí, bez zápachu a samozřejmě bez emisí CO2.

Jedinou emisí systému je vodní pára odváděná výfukovým potrubím. Peugeot e-Expert Hydrogen je navržen jako „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“, který kombinuje výhody vodíku, bateriové technologie a elektrického pohonu. Vodík obsažený v nádrži zásobuje palivový článek, který vyrábí elektřinu potřebnou k pohonu vozidla na dlouhé vzdálenosti, zatímco vysokonapěťová baterie poskytuje mimo jiné energii potřebnou k zajištění dynamických vlastností. Celý systém je do vozidla zabudován tak, aby to nebylo na úkor objemu nebo užitečného zatížení.

Peugeot e-Expert Hydrogen je postavený na modulární platformě EMP2 (Efficient Modular Platform), která je schopná pojmout motor s jakýmkoliv zdrojem energie.  Jedná se o plně elektrický vůz kombinující dva zdroje elektrické energie umístěné ve vozidle. 

Předchozí

Volvo Trucks přidává svým elektrickým vozidlům zvukový systém

Peugeot v ČR pořádá akci 7 dní Peugeot Professional

Další