Výroba nového vozu Peugeot e-Expert Hydrogen zahájena

| |

Z výrobní linky sjel vůbec první sériový vůz Peugeot na vodíkový pohon. Peugeot se tak stává jedním z prvních výrobců, kteří v segmentu užitkových vozů nabízejí vedle konvenčních a 100% elektrických verzí také variantu poháněnou vodíkovými palivovými články (hydrogen full cell).

Linda Jackson, generální ředitelka značky Peugeot, prohlásila: „S vozem e-Expert Hydrogen se Peugeot ujímá vedení v oblasti bezemisní technologie budoucnosti, která je pro trh lehkých užitkových vozů velmi důležitá. Technologie vodíkových palivových článků umožňuje intenzivní každodenní používání bez nutnosti dobíjení, což je rozhodující výhodou pro profesionální řidiče, kteří musí během jediného dne ujet několik set kilometrů po dálnici a poté vjet do center měst, kde platí emisní omezení. Vodíková technologie vyvinutá skupinou Stellantis, kterou jsme uplatnili v našem voze Peugeot e-Expert Hydrogen, takové využití umožňuje.“

Pro vodíkovou dodávku Peugeot je charakteristické dokonalé zabudování celého systému „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“ do motorového prostoru a podvozku. Toto řešení nevyžaduje žádný kompromis z hlediska objemu nákladu. Nízké těžiště vozu je současně zárukou stability, bezpečnosti a obratnosti.

Dodávky vozu Peugeot e-Expert Hydrogen tak mohou být spuštěny. Prvním zákazníkem, kterému bude vůz dodán ještě před vánočními svátky, je Watea by Michelin, nedávno vzniklá dceřiná společnost skupiny Michelin. Watea by Michelin se zabývá zejména řešením ekologické mobility. Model e-Expert Hydrogen, jehož sériová výroba byla zahájena na konci letošního roku, se stává novým symbolem strategie značky „Extended power of choice“. Ta umožňuje každému zákazníkovi vybrat si z široké nabídky motorů ten, jenž nejlépe vyhovuje jeho potřebám.

Elektrická verze s vodíkovými palivovými články je důkazem rychlého zavádění elektrifikované nabídky řady Peugeot Expert. Zahájení výroby nového vozu přichází pouhých 15 měsíců po uvedení modelu e-Expert s bateriovým pohonem na trh v roce 2020. Připomeňme, že model e-Expert byl na začátku roku 2021 vyhlášen Mezinárodní dodávkou roku (International Van of The Year) a je šestým vozem značky Peugeot, který toto prestižní ocenění od roku 1992 získal.

Peugeot e-Expert Hydrogen vychází z bateriového modelu e-Expert. Vyrábí se ve Francii v závodě Hordain (region Hauts de France na severu Francie), následná přestavba probíhá v německém Rüsselsheimu na výrobních linkách kompetenčního centra skupiny Stellantis zaměřeného na vodíkovou technologii. 

Inovací nového vozu Peugeot e-Expert Hydrogen je systém „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“ skupiny Stellantis. Ten tvoří:

  • palivový článek, jenž díky vodíku v nádrži vyrábí elektřinu potřebnou k pohonu vozidla; 
  • vysokonapěťová lithium-iontová baterie s kapacitou 10,5 kWh; baterii lze dobíjet z elektrické sítě a v určitých fázích jízdy napájí také elektromotor. 

Vlastnosti nového vozu Peugeot e-Expert Hydrogen: 

  • schopnost překonat všechny vzdálenosti bez emisí CO2,
  • schopnost natankovat vodík za 3 minuty pro dojezd více než 400 km dle WLTP (v současné době probíhá homologace),
  • disponuje nabíjecí zásuvkou pro vysokonapěťovou baterii; 
  • 2 délky (L1 a L2) se stejným objemem nákladového prostoru jako dieselová a bateriová elektrická verze,
  • užitečný objem až 6,1 m³,
  • užitečné zatížení až 1 000 kg,
  • tažná kapacita až 1 000 kg,
  • přizpůsobivost všem podmínkám na silnicích a dálnicích s maximální rychlostí 130 km/hod. 

Nový Peugeot e-Expert Hydrogen je technologicky inovativní a nabízí výrazný charakter. Jezdí bez emisí a bez hluku, a přitom nevyžaduje žádné kompromisy, pokud jde o užitné vlastnosti, komfort nebo potěšení z jízdy. Vodík se v současné době stává hlavním pilířem přechodu na nové zdroje energií. V této souvislosti bylo oznámeno mnoho mezinárodních projektů. Zejména v Evropě se tento ekosystém rychle rozvíjí a investice Evropské aliance pro čistý vodík na podporu tohoto řešení se odhadují na přibližně 60 miliard €. Díky plánům jednotlivých vlád se počet vodíkových stanic v Evropě neustále zvyšuje. Značka Peugeot spolupracuje přímo s dodavateli energie, aby společně nabízeli optimální balíčky služeb. 

Předchozí

DKV uvádí na trh první ekologickou tankovací a nabíjecí kartu z recyklovaného plastu PETG

Toyota uvede na trh 30 bateriových elektromobilů

Další