Volkswagen uvádí na trh exkluzivní model Golf GTI Clubsport 45

| |

V létě 1976 uvedl Volkswagen na trh mimořádně sportovní verzi modelu Golf: GTI. Tehdy ještě nikdo ve společnosti Volkswagen netušil, že se Golf GTI stane nejúspěšnějším kompaktním sportovním vozem na světě. Přesto k tomu došlo. Místo plánovaných 5000 exemplářů bylo dodnes vyrobeno výrazně více než 2,3 milionu těchto vozů.

Volkswagen nyní slaví 45. narozeniny ikony jubilejním modelem Golf GTI Clubsport 45 – exkluzivní edicí modelu Golf GTI Clubsport o výkonu 221 kW/300 k. Clubsport 45 je díky své rozsáhle individualizované výbavě sběratelským kouskem již jako nový vůz. Jeho předprodej začne v prvních evropských zemích včetně ČR 1. března.

The new Volkswagen Golf GTI „Clubsport 45“

Již normální Golf GTI Clubsport se od klasického modelu Golf GTI4/5 technicky odlišuje přeplňovaným motorem TSI, který je o 55 k výkonnější, a jízdním režimem Special pro závodní okruhy. Mezi vnější znaky verze Clubsport patří mimo jiné větší otvory pro přívod vzduchu (více kyslíku pro TSI), střešní spoiler se speciálním vedením proudícího vzduchu (vyšší přítlak) a specifická sportovní výfuková soustava.

Volkswagen jde však u nové edice Clubsport 45 ještě o krok dál, což je patrné na její individualizované výbavě. Mimořádně markantní je černě lakovaná střecha s černým střešním spoilerem, která je vzpomínkou na černý rámeček zadního okna prvního modelu Golf GTI. Součástí sériové výbavy je také exkluzivně pro Golf GTI Clubsport 45 nabízený Paket Race zahrnující leskle černá 19“ kola z lehké slitiny typu Scottsdale s úzkým lakovaným pruhem na okraji ráfku v odstínu červená Tornado, sportovní výfukovou soustavu Akrapovič a elektronicky neomezenou nejvyšší rychlost (ostatní verze jsou elektronicky omezené na 250 km/h).

Dynamický vzhled umocňují nápisy na bočních prazích a číslo 45 doplňující nápis na zadním výklopném víku. Clubsport 45 je navíc sériově vybaven světlomety IQ.Light – Matrix LED s červenou ozdobnou lištou, která je typická pro všechny verze modelu GTI.

Jubilejní model cituje klasické stylistické prvky GTI také v interiéru. Mezi další zušlechťující prvky patří nápisy GTI na opěradlech vrcholné verze sportovních sedadel vpředu. Spodní rameno (v poloze 6 h) multifunkčního sportovního volantu je navíc individualizováno číslem 45. Volkswagen píše novým modelem Golf GTI Clubsport 45 další kapitolu v historii vysokovýkonných verzí modelu GTI. První Golf GTI Clubsport byl uveden na trh v roce 2016 u příležitosti 40. výročí kultovního sportovního vozu. První zástupce edice Clubsport dosahoval nejvyššího výkonu 195 kW (265 k) a přechodně dokonce 213 kW (290 k) při využití funkce krátkodobého zvýšení plnicího tlaku. Rovněž v roce 2016 následoval navíc Golf GTI Clubsport S s trvale dostupným nejvyšším výkonem 228 kW (310 k). Na podzim 2020 zařadil Volkswagen do nabídky nový model Golf GTI Clubsport. Stejně jako u právě představené verze Clubsport 45 je u něj poprvé začleněna do systému řízení jízdní dynamiky sériově dodávaná elektromechanická uzávěrka předního diferenciálu. Toto inteligentní spojení posouvá jízdní dynamiku sportovního vozu s pohonem předních kol na ještě vyšší úroveň.

Předchozí

Volkswagen Amarok V6: Jeden z posledních

Toyota vydá dluhopisy na rozvoj svého Woven City

Další