Nový portál inovací společnosti Volvo

| |

Široká nabídka vysoce kvalitních aplikací, snazší a pohodlnější vlastnictví vozu a ještě bezpečnější auta: to je jen několik příkladů ambicí, jejichž naplnění chce společnost Volvo Cars dosáhnout prostřednictvím svého nově uvedeného portálu inovací (Innovation Portal).

Účelem portálu je bezplatně zpřístupnit veřejnosti zdroje a nástroje, které umožní externím vývojářům pracovat na nových inovativních službách a palubních aplikacích.

Prostřednictvím rozsáhlejší základny pro vývoj softwaru a služeb pro své produkty chce společnost Volvo Cars výrazně rozšířit funkce, které zákazníkům umožní užívat si vůz Volvo mnohem osobnějším způsobem.

Zdroje dostupné prostřednictvím portálu budou užitečné nejen pro vývojáře, ale také pro výzkumníky, návrháře chytrých domácností a umělce využívající výhody počítačové inteligence. Tímto způsobem společnost Volvo Cars pokračuje ve své dlouhé tradici sdílení svých vědomostí a výsledků výzkumu ve prospěch bezpečnějšího silničního prostředí pro všechny.

„Naše vozidla jsou stále bezpečnější a propojenější, s čímž se pojí také rostoucí poptávka po aplikacích a online službách ze strany našich zákazníků,“ uvedl Henrik Green, technický ředitel společnosti Volvo Cars. „Pokud necháme tyto zdroje volně k dispozici, podpoříme vývojáře uvnitř i vně naší společnosti a můžeme nastolit spolupráci s těmi nejlepšími z nejlepších ve svých oborech.“

Zdroje dostupné v rámci portálu inovací zahrnují tzv. emulátor, který rekonstruuje prostředí operačního systému Android Automotive a aplikací Google používaných v nových vozech Volvo, díky čemuž budou mít vývojáři ve svých počítačích k dispozici do detailu přesný palubní zážitek. Tento emulátor představuje užitečný nástroj, který poskytne tvůrcům aplikací podporu při navrhování, vyvíjení, testování a zveřejňování aplikací Google Play dostupných přímo z vozu.

Součástí platformy bude také rozšířené automobilové rozhraní API, přičemž se jedná o vůbec první případ, kdy společnost Volvo Cars poskytuje rozhraní API veřejnosti.

Se souhlasem zákazníků zprostředkuje rozhraní API vývojářům a dalším třetím stranám přístup k palubním datům vozu, jako jsou například množství paliva v nádrži / úroveň nabití akumulátoru nebo ujetá vzdálenost. Tyto informace budou následně využity k vytváření a poskytování nových služeb. Postupem doby budou zpřístupněna také další data a zdroje dat. Mezi další zdroje patří datová sada LiDAR a 3D model plně elektrického Volva XC40 Recharge, který je k dispozici ke stažení.

Datová sada LiDAR bude zveřejněna ve spolupráci se společností Luminar, která je globálním lídrem na poli vývoje hardwaru a softwaru pro automobilovou technologii LiDAR, a s Dukeovou univerzitou. Tato datová sada byla vytvořena prostřednictvím vysoce výkonných senzorů LiDAR, které dokážou pomocí pulsu laserového paprsku skenovat okolní prostředí a detekovat tak objekty kolem vozu až do vzdálenosti 250 metrů.

Zmíněná datová sada může výzkumníkům pomoci vylepšit algoritmy vztahující se k detekci senzorů LiDAR s dlouhým dosahem, které představují zásadní předpoklad pro vývoj autonomně řízených vozidel bezpečných i při jízdě vysokou rychlostí a ve složitém dopravním prostředí.

Vysoce věrný 3D model vozu je vyvíjen ve spolupráci se společností Unity, která stojí za přední světovou platformou pro vytváření a provozování 3D obsahu v reálném čase. Platforma má široký rozsah využití a ocení ji při své práci vývojáři her, umělci, architekti, tvůrci filmů nebo designéři pracující pro automobilový průmysl.

Model vozu a doprovodné 3D prostředí jsou vhodné pro využití v rámci vizualizačních aplikací, virtuální reality, kinematografických zážitků a automobilových konfigurátorů. Tyto zdroje jsou k dispozici také jako základní nástroje vývojářského portálu společnosti Unity, kde mají miliony uživatelů produktů Unity přístup k výukovým programům vysvětlujícím, jak se šablonou pracovat.

Portál inovací se bude v průběhu doby rozrůstat o další a další postupně přidávané zdroje. Během několika následujících měsíců bude zpřístupněn plně funkční 3D model vozu. Jeho součástí bude digitální replikace fyzických senzorů vozu, což uživatelům umožní testovat senzorická data za účelem výzkumu a vzdělávání. Vývojáři budou mít možnost využívat model také k vytváření nových funkcí a služeb.

Stránky můžete navštívit kliknutím na tento odkaz.

Předchozí

EASA schválila návrat 737 MAX na evropské nebe

Dalších 7 vozidel Scania pro elektrifikované dálnice

Další