Mercedes-Benz Trucks Česká republika je dvacet let v řadě jedničkou mezi dovozci nákladních automobilů v ČR.

| |

Mercedes-Benz Trucks obhájil po dvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6 tun celkové hmotnosti v České republice.  V roce 2021 bylo podle údajů z registru vozidel v ČR nově registrováno celkem 8.270 nákladních automobilů a z toho 1.520 vozidel Mercedes-Benz celkové hmotnosti nad 6t. Mercedes-Benz tím dosáhl prvního místa s podílem na trhu 18,4%.

V České republice bylo registrováno 862 kusů tahačů návěsů značky Mercedes-Benz, což znamená tržní podíl 16,4%. V podvozcích pro různé druhy speciálních nástaveb značka registrovala 507 ks vozidel, což znamená tržní podíl 23,5% a taktéž tradiční první pozici v této kategorii. Celkový trh nákladních vozidel v ČR oproti loňskému roku, kdy do výsledků zásadním způsobem zasáhla pandemie, mírně vzrostl. Přesto, vzhledem ke složité situaci v dodávkách komponentů a dílů pro výrobu vozidel, obzvlášť vlivem nedostatku polovodičových součástek, neodpovídá výsledný počet prodaných vozidel poptávce. Pokud by výrobci dokázali uspokojit všechny letošní poptávky, mohl trh v ČR dosáhnout i k hodnotě nad 10.000 registrovaných nákladních vozidel. 

Prodej malých nákladních vozů Fuso Canter byl též úspěšný. Prodejem 72 ks dosáhl v kategorii srovnatelných produktů tržního podílu 42,6%, což též znamená první místo v kategorii. 

Jedním z hlavních argumentů pro vozidla značky Mercedes-Benz Trucks jsou jejich nízké provozní náklady a bohatá nabídka doprovodných služeb. Telematické služby pod hlavičkou FleetBoard a Uptime patří k těm hojně využívaným. Uptime pracuje s informacemi o technickém stavu vozidla v reálném čase a umožňuje včasné plánování servisu a údržby tak, aby prostoje vozidla byly co nejmenší. Službou Uptime je v ČR vybaveno průměrně každé třetí nové vozidlo Actros a celkem ji už zákazníci využívají v přibližně 1.500 vozidlech.  Služby systému FleetBoard využívá momentálně přibližně 4.000 vozidel, provozovaných v České republice. Systém FleetBoard prošel v poslední době zásadní technologickou změnou, protože začal využívat cloudové služby. Je to důležité především na blízkou budoucnost, protože digitalizace nákladních vozidel se ve všech směrech velmi dynamicky rozvíjí a potřebuje stále rychlejší a výkonnější přenos dat. Že je telematika aktivním nástrojem pro snižování nákladů na provoz vozidel, dokládají i výsledky soutěže řidičů, ve které řidiči dokázali při průběžném sledování systémem FleetBoard snižovat spotřebu paliva dokonce i během zimního období. Práce s řidiči a jejich školení jsou stále jedním z nejefektivnějších nástrojů na snižování spotřeby paliva a tedy i tolik diskutovaných emisí CO2.

25 Jahre Mercedes-Benz Actros25 years of the Mercedes-Benz Actros

Svou pozici nejrozšířenějšího nákladního vozidla na evropských silnicích si tak i v ČR upevnil Mercedes-Benz Actros, jehož pátá generace, plná technických novinek, přišla na trh v roce 2019. Kompletně nová palubní elektronika přinesla řadu nových systémů a funkcí, dosud v nákladních vozidlech nevídaných. Za technologický pokrok se nová, již pátá generace Actrosu, dočkala mezinárodního odborného ocenění Truck of The Year 2020, stejně tak jako předchozí čtyři generace Actrosu v minulých letech. Významnými prvky aktivní i pasivní bezpečnosti jsou  Active Drive Assist (ADA), asistenční systém autonomního řízení, umožňující zcela samostatnou jízdu vozidla, již pouze kontrolovaného řidičem, a Active Brake Assist (ABA) 5. generace, bezpečnostní brzdový asistent, který dokáže rozpoznat překážky i chodce ve vozovce a dokáže před nimi automaticky zastavit vozidlo. Další revoluční novinkou, kterou tato zatím poslední inovace Actrosu přinesla, je nahrazení zpětných zrcátek kamerovým systémem MirrorCam, který přináší řadu nových funkcí a zároveň pomáhá šetřit pohonné hmoty. V neposlední řadě je třeba jmenovat i systém prediktivního tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC), který umí vozidlo v závislosti na topografii a tvaru zatáček automaticky a hospodárně zpomalovat i zrychlovat. V roce 2022 bude Actros dále inovován. Nových, vylepšených verzí se dočká většina z unikátních systémů, kterými vozidla řady Actros mohou být vybavena, případně je mají v sériové výbavě. Nyní se začíná vyrábět i provedení Actros L, které přinese především další zvýšení komfortu pro řidiče a bezpečnosti.  

Rok 2022 přinese českému trhu i novinku v oblasti elektrických nákladních vozidel Mercedes-Benz. Ucelený program elektrických nákladních vozidel Mercedes-Benz obdržel mezinárodní ocenění Truck Innovation Award 2021, kterou uděluje porota Truck of the Year za technologický přínos. Výroba akumulátorového, čistě elektricky poháněného těžkého rozvážkového vozidla Mercedes-Benz eActros začala v říjnu 2021 a navázala tak sériovou produkcí na několikaleté období vývoje a testování u vybraných zákazníků. Mercedes-Benz eActros zamíří v letošním roce i na český trh.

Neue Lkw-Modelle der Actros-Baureihe jetzt bestellbar: Verkaufsstart von Actros F und Edition 2New truck models of the Actros range now available for order: sales start of Actros F and Edition 2

„Jsme opravdu hrdí na to, že se nám podařilo i ve velmi složité situaci obstát a dosáhnout tak úžasného výročí. Máme co oslavovat: udržet si 20 let v řadě první pozici na tak silně konkurenčním trhu, jakým český trh s nákladními automobily je, není nic jednoduchého ani samozřejmého. Děkujeme velmi našim zákazníkům za loyalitu a důvěru, která potvrzuje, že děláme svou práci dobře. Je nutné zdůraznit, že tento výkon je zásluhou stovek pracovníků naší společnosti a autorizované prodejní a servisní sítě nákladních vozidel Mercedes-Benz, a všem těmto lidem patří náš velký dík – bez nich bychom takového úspěchu nemohli dosáhnout. Těšíme se, že i v dalších letech budeme moci úspěch našich zákazníků podporovat našimi produkty a že si naše značka i nadále udrží místo na špičce, kam právem patří“, říká k úspěchu Josef Mařík, ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks ČR. 

Předchozí

Luděk Šlajer – DAF Trucks CZ

Mercedes–Benz Actros F

Další