EASA schválila návrat 737 MAX na evropské nebe

| |

Letecké společnosti mohou znovu začít létat s Boeingy 737 MAX v evropském vzdušném prostoru. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) již oficiálně schválila tento typ letadla pro opětovný provoz.

„Dosáhli jsme důležitého mezníku na dlouhé cestě. Po důkladných analýzách jsme dospěli k závěru, že 737 MAX může opět bezpečně létat. Hodnocení proběhlo zcela nezávisle na Boeingu a americkém úřadu civilního letectví,“ řekl šéf EASA Patrick Ky. 

Kromě hodnocení změn v systémech letadla agentura sama provedla zkušební lety včetně zkoušky na simulátoru. Podmínkou kromě kontroly letadla bude také výcvik personálu.

Letadla Boeing 737 MAX provozuje i česká letecká společnost Smartwings. Než stroje vzlétnou s pasažéry, musejí pochopitelně projít ověřovacími lety. „Zprovoznění každého letadla zahrnuje proškolení pilotů, aktualizaci software a hardware a další činnosti dle požadavků EASA. Předepsaným výcvikem na simulátorech projdou postupně všichni piloti Smartwings,“ dodává Vladimíra Dufková, tisková mluvčí Smartiwngs. Půjde o více než 400 pilotů, návrat jednoho letadla zabere zhruba tři týdny.

Boeing 737 MAX

První letadlo 737 MAX máme v plánu nasadit do komerčního provozu ještě během února. Do začátku letní sezóny chceme postupně uvést do provozu všech 7 letadel 737 MAX 8. U každého jednotlivého letounu budou před znovuzavedením do provozu provedeny ověřovací lety,“ dodala Dufková.

Předchozí

Klienti EXIM Tours a CK FISCHER budou na dovolenou létat další tři roky se Smartwings

Nový portál inovací společnosti Volvo

Další