České aerolinie jsou v insolvenci

| |

České aerolinie na sebe dnes podaly insolvenční návrh a soud vyhlásil insolvenční řízení. K návrhu na insolvenci dopravce přiložil návrh na povolení reorganizace.

Aeroliniím o víkendu vyprší ochrana před věřiteli vyhlášená koncem srpna a prodloužená v listopadu. České aerolinie patří do skupiny Smartwings. Marně se přitom dožadovaly státní pomoci. Vláda ji odmítla poskytnout s tím, že nelze vytvářet podpůrné programy pro jedinou firmu.

Podle prohlášení mateřské společnosti Smartwings se na provozu zatím nic nemění. „Smartwings řeší situaci řádným moratoriem s podporou věřitelů. Provoz obou společností je nadále zachován a ČSA a Smartwings zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních obnovují další linky,“ uvedla společnost.

„Obě společnosti plánují řešit svou situaci v rámci společného koncernového řešení, které povede k jejich záchraně a je výhodnější pro věřitele. Navržená reorganizace je poslední možností, nedojde-li k přehodnocení přístupu vlády České republiky,“ doplnila firma v prohlášení.

ČSA zaznamenaly kvůli covidové krizi v roce 2020 ztrátu ve výši 1,57 miliardy korun a propad tržeb na 20 procent úrovně tržeb roku předchozího.

Společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy a prodloužil tak stávající ochranu, kterou dopravce využívá od loňského srpna.

Předchozí

Nový generální ředitel společnosti Scania

Fuso Canter 7C18: Sympaťák Canter

Další